ابراهيم(عليه السلام)

ابراهيم(عليه السلام) از خداوند درخواست كرد براى اطمينان قلبش چگونگى زنده كردن مردگان را ارائه دهد، مگر پيامبران اطمينان قلبى به زنده شدن مردگان ندارند؟

 

از آيات شريف سوره تكاثر و غير آن استفاده مى شود كه يقين داراى مراتبى است:

1. «علم اليقين»: اين است كه انسان از دلايل مختلف به چيزى ايمان آورد; مانند كسى كه با مشاهده دود ايمان به وجود آتش پيدا كند.

2. «عين اليقين»: جايى است كه انسان به مرحله مشاهده مى رسد و با چشم خود (مثلا آتش را) مشاهده مى كند.

3. «حق اليقين»: آن همانند كسى است كه وارد آتش شود و سوزش آن را لمس كند و اين بالاترين مرحله يقين است.

استدلال هاى علمى و منطقى يقين آور است، امّا مرحله پايينى از يقين است، به همين جهت انسان تا به مرحله «عين اليقين» و «حق اليقين» نرسد دلش آرام نمى گيرد.

حضرت ابراهيم(عليه السلام) از طريق عقل و منطق به زنده شدن مردگان ايمان داشت، ولى مى خواست از طريق حس و شهود آن را دريابد و به يقينش افزوده گردد و به مرحله «عين اليقين» و «حق اليقين» برسد تا قلبش آرام گيرد; چنان كه در روايتى درباره آيه (ولـكن لّيطمئن قلبى) از امام رضا(عليه السلام) سؤال شد. آن حضرت در جواب فرمود: «حضرت ابراهيم يقين داشت، ولكن مى خواست به اين وسيله يقينش بيشتر شود». البته كشف و شهود باطنى تنها براى كسانى است كه مراتبى از علم و ايمان و استدلال را طى كرده باشند.

تنها كسى كه بعد از پيامبراكرم(صلى الله عليه وآله) فرمود: (لو كشف الغطاء ما ازددت يقينا); اگر همه پرده ها كنار روند بر يقين من افزوده نمى شود، اميرالمؤمنين(عليه السلام) است، ولى ساير مردمان (چه پيامبران و چه غير آنان) همه دوست دارند كه شنيده ها و باورهاى خود را به صورت عينى مشاهده كنند، زيرا افكار انسان قبل از رسيدن به مرحله شهود دائماً در حركت و جولان و فراز و نشيب است، امّا به مرحله شهود كه رسيد آرام مى گيرد و تثبيت مى شود.

 

/ 5 نظر / 14 بازدید
شبكه مساجد وهيئات

بسم الله الرحمن الرحیم از این که لطف می فرمائید و خلاصه نظرات ما را مطالعه می فرمائید از شما تشکر می نمائیم. در صورت صلاحدید ما را لینک نمائید. هدف انقلاب اسلامي طراحي الگوئي برای اداره جامعه در ابعاد سياسي، فرهنگي واقتصادي بر اساس اسلام در ايران است، گام اول اين طراحي که ارائه الگوي سياسي اسلام بر اساس تئوري ولايت فقيه است برداشته شده است. بنابراين ما در مرحله تاريخي طراحي الگوي فرهنگي اسلام هستيم . (مهندسي فرهنگ) در طرح شبكه مساجد وهيئات به توفيق الهي به تبيين اين موضوع "مبتلا به "- که سامان دادن به آن رسالت اصلي جبهه اسلام است پرداخته مي شود . نکته مهم اينکه اصلي ترين ابزار برتري انقلاب اسلامي در تقابل با مدرنيته ارائه کارآمدي عيني بر مبناي دين است.

سيد

باسلام ميلاد امام حسن عسگري (ع) را به شما و همه دوستان تبريك عرض مي كنم . شرايط اعدام مرتد باتشكر

حامد «آسمان نقره اي »

سلام. هنوز وقت نشده مطالبتون رو كامل بخونم! من هم يه وبلاگ دارم كه توي اون عكساي دخترم رو ميذارم اگر بيايد و نظرتون رو بگيد خوشحال ميشم البته حواستون باشه كه چشمش نزنيد!

مهران (اولين قلب آبي)

سلام... فكر نمي كنم پشيمون شده باشم از اينكه به وبلاگ شما سر زدم....... به نظرم مي تونيم دوستاي خوبي براي همديگه باشيم... خوشحال ميشم به من سربزني شايد ياد روزاي خوب قديما كه وبلاگ اولين قلب آبي پاتوق بروبچ پرشين بلاگ بود زنده بشه........ دوست دار تو.... دوست جديد مهران [چشمك]

کورش

با سلام پر محتوا و زيبا نوشتی موفق باشی